Category Archives: Play

Crystal Capture

This weekend I made something fun and wanted to share it in case it provides fun for anyone else.

My daughter has a board game called Unicorn Glitterluck.

It’s super cute, but not the most engrossing game. She and I especially like the purple cloud crystals, so this weekend I started brainstorming a math game I could make for us to play together. I know number combinations is an important idea she’ll be working on in 1st grade, so I thought about how to build a game around that while also incorporating the crystals.

Introducing…Crystal Capture!

Knowing that certain totals have greater probabilities of appearing than others, I created a game board that takes advantage of this. Totals like 6, 7, and 8 get rolled fairly frequently, so those spaces only get 1 crystal each. Totals like 2, 3, 11, and 12, on the other hand, have less chance of being rolled, so I only put 1 space above each of these numbers, but that space has 3 crystals.

I mocked up a game board and we did a little play testing. I quickly learned a few things:

Play-Test

I originally thought we would play until the board was cleared. Everything was going so well until all we had left was the one space above 12. We spent a good 15 minutes rolling and re-rolling. We just couldn’t roll a 12!! That was getting boring fast which led me to introduce a special move when you roll a double. That at least gave us something to do while we waited to finally roll a 12.

That evening I made a fancier game board in Powerpoint and we played the game again this morning:

Since clearing the board can potentially take a long time, which sucks the life out of the game, I changed the end condition. Now, if all nine of the spaces above 6, 7, and 8 are empty, the game ends. Since these numbers get rolled more frequently, the game has a much greater chance of ending without dragging on too long.

I did keep the special move when you roll doubles though. This adds a little strategic element. When you roll a double, you can replenish the crystals in any one space on the board. Will you refill a space above 6, 7, or 8 to keep the game going just a little bit longer? Or will you replenish one of the three-crystal spaces in hopes of rolling that number and claiming the crystals for yourself?

All in all, my daughter and I had a good time playing the game, and I learned a lot about where she’s at in her thinking about number combinations. Some observations:

  • She is very comfortable using her fingers to find totals.
  • Even though she knows each hand has 5 fingers, she’ll still count all 5 fingers one-at-a-time about 75% of the time.
  • She is pretty comfortable with most of her doubles. She knows double 5 is 10, for example. She gets confused whether double 3 or double 4 is 8. We rarely rolled double 6, so I have no idea what she knows about that one.
  • In the context of this game at least, she is not thinking about counting on from the larger number…yet. She doesn’t have a repertoire of strategies to help her even if she did stop and analyze the two dice. If she sees 1 and 5, she’ll put 1 finger up on one hand and 5 on the other, then she’ll count all.
  • I did see hints of some combinations slowly sinking in. That’s one benefit to dice games like this. As students continue to roll the same combinations over and over, they’ll start to internalize them.

Several folks on Twitter expressed interest in the game, so I wanted to write up this post and share the materials in case anyone out there wants to play it with their own children or students.

You’ll have to scrounge up your own crystals to put in the spaces, but even if you don’t have fancy purple ones like we do, small objects like buttons, along with a little imagination, work just as well. Oh, and if you can get your hands on sparkly dice, that helps, too. My daughter loves the sparkly dice I found in a bag of dice I had lying around.

Have fun!

Inspiration – Summer Edition

As you may or may not know, I have a tendency to roam the seasonal aisle at Target, looking for mathematical inspiration. So far I’ve shared photos I’ve taken at Halloween, Valentine’s Day, and Easter. You can find them all here.

Today I was stopping by Target for some bug spray which just so happens to be next to the summer seasonal aisle. I couldn’t resist the urge to take a stroll and take some pictures. Here’s what I’ve got for you today.

How many large wooden dice are in the package?

20170601_19145920170601_191506

It’s totally obvious, right? For younger students, maybe not so much. But even after everyone is in agreement that it’s 6, what do you think they’re going to say once you reveal the answer?

20170601_191509

Not what you were expecting, is it? You probably thought I was wasting your time starting with such a simple image. So now you get to wonder, “Why/How are there only 5 dice in this package?” Perhaps this will help:

20170601_191516

That burlap bag has to fit somewhere!

Let’s move on to another large wooden product. How many dominoes are in this pack?

20170601_191256

It might be a little hard to tell from this perspective. Let’s look at it another way.

20170601_191337

Barring any more burlap sacks, you might just have the answer. Before we find out, stop and think, what answers are reasonable? What answers are not reasonable?

Ok, time to check if you’re right.

20170601_191348

No surprises here. Although after the first image, I probably had you second guessing yourself. There’s something to be said about the importance of how we sequence tasks.

Speaking of sequencing tasks, let’s move on to another one. How many light bulbs on this string of lights?

20170601_191802

I really like this box because you get this tiny 2 by 3 window, and yet it’s such a perfect amount to be able to figure out the rest. This would be one I’d love to give students a copy of the picture and let them try to show their thinking by pointing or drawing circles on it.

Again, this is a great time to ask, what answers are reasonable? What answers are not reasonable? Assuming the light bulbs do create a rectangular array, there are definitely some answers that are more reasonable than others.

After some fun discussion about arrays, it’s time to check the actual amount.

20170601_191808

So fun! Like I said, I love this image. Let’s look at another package that caught my eye.

How many pieces of sidewalk chalk in this box?

20170601_190947

I was pleasantly surprised to find that Crayola put arrays on top of all their summer art supplies. It’s like they were designed to inspire mathematical conversation! Granted, the box doesn’t give it away that the dots represent the pieces of chalk, I wouldn’t point it out to students. I’d let them wonder and make assumptions about it. It’ll turn out that their assumptions are completely right, and how satisfying that will be for them!

20170601_190950

Since we’re talking about arrays, which means we’re talking about multiplication, let’s shift gears a bit to look at some equal groups.

How many plastic chairs in this stack?

20170519_150218

And to throw a wrench into what looks to be a simple counting exercise, how much would it cost to buy the whole stack?

20170519_150227

Now students have got some interesting choices about how they calculate the cost. The fact that half the stack is blue and half the stack is red is just icing on the mathematical discussion cake.

My final image from the summer seasonal aisle has been a real head scratcher for me.

How many water balloons do you estimate are in this package?

WaterBalloon

 

What is an estimate that is too low?

What is an estimate that is too high?

What is your estimate? How did you come up with that?

Take a look at the box from another angle, and see if you want to revise your estimate at all.

WaterBalloon2

 

We clearly have groups – eight of them to be precise – but the question I’m not entirely sure about is whether there are eight equal groups. Maybe? And if there are equal groups, then there are certain answers that are more reasonable than others.

So how do you wrap your head around this?

20170519_150720

I’ll give you a moment to think about why this is confusing me a bit.

Assuming there is an equal amount of each color, this doesn’t make any sense! But then I noticed the small white tag on the set of purple balloons.

20170519_150746

Oh! That explains it. There’re only 260 balloons in here so…no, that still doesn’t work if these are eight equal groups.

Oh, then maybe it’s 5 more than 265 so it’s actually 270 so…no, that doesn’t work either. So I’m left to conclude that either this is not a pack with eight equal groups or there is some funny math going on! Sadly, $25 is a bit steep to satisfy my curiosity. If any of you purchase this pack and want to count balloons, I’d love to get the full story.

And with that, my tour of the summer seasonal aisle comes to an end. If you’re just finishing the school year, bookmark this post to revisit when school gets back in session. What a fun way to start the year! If you’re still going strong, then I hope you’re able to use these to spark some fun, mathematical discussions in your classrooms.

 

 

Play With Me

On Wednesday I had the chance to visit my first classroom this school year. Sadly, in my role as curriculum coordinator, I don’t get to do this nearly enough. So I relish opportunities like this. Even better than visiting, the teacher allowed me to play a math game with her class.

I had so much fun!

I wanted something simple and quick to get the kids engaged before moving on to another activity. I also wanted it to involve adding 3-digit numbers because her class is in the middle of a unit on that very topic. I also wanted to bring in some place value understanding and reasoning, which are very much related to adding multi-digit numbers.

Basically I brought two decks of cards – one had Care Bears on the back and the other had Spider-Man on the back. I wanted different backs to the cards so it would be easier to tell which cards were mine and which were my opponent’s in case we needed to reference them during or after the game. I also pulled out all of the 10s and face cards, with the exception of the aces. I kept those and we decided to use them as zeroes. I tell you this because if you ever want to play a game that involves digit cards, here is a great way to get some without having to painstakingly cut out cards to make your own sets. Decks of cards are cheap enough. Just use those.

The game was me vs. the class. The goal is to make two 3-digit numbers. Whoever has the greater sum wins. On my turn, I drew a card, and I had a choice of putting it blank spots that I used to create two 3-digit numbers. Once a digit was placed it couldn’t be moved. On the class’ turn, I drew the card for them, but I let them tell me where to place the digit.

My favorite part of the game was at the end when the kids started shouting out that they’d won without even finding the sum. Take a look and see why they got excited: (Just pretend I hadn’t written the sums yet. I took the picture after the game was over.)

20160914_115316

“You have a 9 and a 4 in the hundreds place. We have a 5 and a 9.”

“Interesting, and how does that tell you you’ve won?”

“Because the 9s are the same. And we have a 5 which is greater than 4. You should have put your 5 in the hundreds place.”

“I was hedging my bets and I lost.”

Such wonderful thinking from a 3rd grader! How often do students rush to calculate and find an answer to a problem? How amazing that these students were paying attention to the place value that matters most in these numbers – the hundreds – and then comparing the digits to determine who had a greater sum?

Since I was just the lead-in to the day’s activities we only got to play once, but I would have loved to play again. I would have liked to change it up a bit. I would still construct my number on the board, but then I would have allowed everyone to create their own number at their desk using the cards that I drew on their turn. At the end we would discuss who thinks they have the greatest sum and talk about their placement of digits.

Even though I didn’t get to play again, I’ll take the time I did have. It was the highlight of my week!

Play with math this summer!

Last summer I had the chance to play with math through the Summer Math Photo Challenge. Each week the moderators posted a mathematical prompt. For example, one week was all about the number three.

Week4

Then I, along with other players from around the globe, would keep our eyes open, take pictures of what we found related to that week’s prompt, and share our photos on Twitter using the #mathphoto15 hashtag.

That’s it!

I had so much fun that I shared about my experiences as part of a talk I gave at the NCTM Annual Conference this past April.

ShadowCon

And guess what! You can play with us this summer! This year’s challenge starts June 12.

Math16

To play, it helps to follow @mathphoto16 on Twitter, but you can also check out the #mathphoto16 hashtag to see the prompt each week. Huge thanks to @nomad_penguin and @MrJohnRowe for spearheading this year’s challenge!

Playing with math through the Summer Math Photo Challenge is a great way to stop and observe all the math that exists in the world around you. You’ll be amazed at everything you start to notice by the end of the summer. Even better, you’ll have a wealth of fantastic images you can use to spark conversation and learning in your classroom next school year.

I hope you’ll join me!

Inspiration

Tonight I hosted #ElemMathChat and our topic was inspiration. Specifically, what inspires you as you’re planning for and teaching math?

One place I’ve found a great deal of inspiration is the seasonal aisle at Target. Honestly, inspiration can be found at just about any store, but the seasonal aisle is a particularly rich source of inspiration because it taps into the novelty and appeal of holidays.

My closing thought for the chat was this:

Q0-FinalThought

“What can I do with this?” That’s the question I carried with me as I wandered the Easter aisle this week, wondering what mathematics I could draw out of the colorful assortment of products around me. I shared a few examples during #ElemMathChat tonight. I’ll share those here along with several more examples I couldn’t squeeze into the hour-long chat.

If you’d like even more examples, check out these posts I wrote around Halloween and Valentine’s Day:

As you’re reading this post, I challenge you to continually ask yourself “What can I do with this?” because you might notice something I didn’t and be inspired to ask a different question or draw out different mathematical ideas. If that’s the case, I’d love to hear about it in the comments!

Let’s get started!

Jelly Beans

How many jelly beans are in this bag? What is an estimate that is too HIGH? Too LOW? Just right?

Q1

When estimating, our goal is to come up with a reasonable guess. The reasonableness comes from our guess lying within a particular range of numbers that makes sense. You could easily say that your “too low” guess is 1 because you know there is more than 1 jelly bean in the bag. You could also say your “too high” guess is 10,000 because it is unlikely there are 10,000 jelly beans in this one bag. But those are just cop out answers, not reasonable estimates. They don’t demonstrate any understanding of what makes sense given the picture of the bag and the window showing some of the jelly beans.

If you share this picture with your students, see if you can get them to take risks as they estimate. For example, I can count about 12 jelly beans in the bag’s window. I’m going to guess there are at least 10 groups of 12 jelly beans in the entire bag for a low-ball estimate of 120 jelly beans. However, I don’t think there’s enough room for 25 groups of 12 jelly beans in the bag, so my high-ball estimate is 300 jelly beans. I think the actual number is somewhere in the middle around 200 jelly beans.

See how much more narrow my range is? I think the number of jelly beans is somewhere between 120 and 300 jelly beans. In some ways that’s still a fairly broad range, but it’s so much more reasonable (and riskier!) than saying there are between 1 and 10,000 jelly beans in the bag.

And now for the reveal:

Q1-Answer

Notice I didn’t give the actual answer. I’d want my students to use the information provided to find out about how many jelly beans are actually in the bag. Depending on the grade, this could be a great impromptu number talk to find the product of 23 × 9.

We’ve talked about one bag of jelly beans, but let’s compare that to some others. Which of these bags do you think has the least jelly beans? The most? How do you know? (Click the pictures to enlarge them.)

After some discussion and estimating, reveal this image for the SweetTarts bag. How does this bag compare to the Nerds jelly beans? Can you compare without calculating?

Some students will likely calculate the products regardless, but I would want to make sure it also came out that both packages have 9 servings. The serving size in the SweetTarts bag is larger so the total amount of jelly beans in that bag is greater than in the Nerds bag. In other words, 31 × 9 > 23 × 9 because you are multiplying 9 by a greater number in the first expression, so the resulting product will be greater.

After that discussion, it’s time to reveal the answer for the third bag. A challenge to students: Can you compare the quantity in this bag to the other two without calculating the actual product?

Q2-Answer2

Which One Doesn’t Belong?

If you’ve never checked out the site Which One Doesn’t Belong?, I highly recommend it. The basic gist is that students are presented four images and they have to choose one and justify why it doesn’t belong with the other three. The twist is that there isn’t one right answer. You can make a case for why any of the four pictures doesn’t belong with the other three.

Look at the four pictures below. Find a reason why each one doesn’t belong.

Q3

And here’s another example, this time involving candy:

Q6

You’ll notice I’m not providing answers, because there isn’t one right answer! To quote Christopher Danielson, “It’s not about being right. It’s about being true.”

Chocolate Bunnies

Take a look at this picture of two boxes of chocolate bunnies and ask yourself, “What questions could I ask about this?”

Q4

Here are some questions that came to my mind:

  • How many chocolate bunnies are left? Can you find the number in another way?
  • How many chocolate bunnies have been sold? Can you find the number in another way?
  • If each bunny costs 75¢, how much will it cost to buy the remaining bunnies?
  • What fraction of each package has (not) been sold?

Peeps

How many Peeps are in this package? What is an estimate that is too HIGH? Too LOW? Just right?

Q5a

The quantity is smaller and you can see so many of them that I would want students to be very narrow in their range of estimates and very clear in their justifications.

We know it’s a number divisible by 3 because there are three rows. We also know there are at least 3 Peeps in each row – we can see those! I would estimate 12 (four per row) is too low and 18 (six per row) is too high. My just right estimate therefore is 15 because I think there’s room for more than 4 in each row but not enough room for 6.

This might be a tad controversial because some folks associate estimating with numbers that end in 0 or 5, such as 25, 75, 100, 900. However, given the facts – three rows – I know the total number has to be divisible by 3. That means estimates like 12, 15, and 18 make much more sense to me than 10 or 20. That’s not to say that 10 and 20 are unreasonable estimates – they’re decent in this example – but I’m not going to limit myself to just those numbers given what I know about the configuration of Peeps.

And here’s the reveal:

Q5a-Answer

But it doesn’t end there! Now that you know the quantity in one package, what can you tell me about the number of Peeps in this case?

Q5b

And to take it another step further, here’s the price of one package. How much would it cost to buy half the case? How many Peeps would I be getting?

Q5c

I love the layering in this example because it starts out so simple – estimating how many Peeps in one pack – but it really takes off from there with a few added details.

Easter Eggs

How many eggs in my hand? What is an estimate that is too HIGH? Too LOW? Just right?

Q7

This one is trickier because the eggs are not arranged neatly like the Peeps. In this case I’m probably going to use numbers like 5, 10, or 20 to make my estimates.

However, this question is also a bit tricky because of how I worded the question. Did you notice?

Let’s take a look at the front of the package.

Q7-Answer

Students might be drawn quickly to 18 as the answer, but that’s not quite it. If you read carefully, it says “18 colored eggs and one golden egg” which brings the total to 19. But that’s not quite right either. I asked how many eggs in my hand, and if you’re noticing the shape of the container, there are actually 20 eggs in my hand. Sneaky!

So, if there are 20 eggs in my hand, how many colored eggs inside these 5 containers? (I would say “on this shelf” but students might get caught up in the fact that you can see there are more containers in the back. I want to focus just on the five up front.)

Q7b

This is another chance for an impromptu number talk. I especially like how it can build off the discussion about the number of eggs from the previous image. You can start with 20 × 5 and back up to remove the 5 large egg containers (I asked about the colored eggs inside) and the 5 golden eggs (I asked about the colored eggs, and the packaging does not include gold as a colored egg. This is semantics though, so I might accept these in the total since gold is a color.)

Now that we’ve talked a bit about this package, let’s do some comparing. Which would you rather buy – one package of the eggs we just talked about or two packs that each have 12 eggs in them.

Q7c

In case you missed it, the price for the package on the left is $5.00. It’s printed on the label. The price for the packages on the right is 89¢ each. (I would probably ignore the Buy One, Get One 50% Off unless you wanted to take into account that wrinkle.)

Notice I didn’t ask, “Which is cheaper?” I asked, “Which would you rather buy?” On cost alone the two dozen eggs is significantly cheaper, but there are some definite perks to the $5.00 package. Again, it’s about being true, not correct. So as long as students are able to defend their choice, that’s what matters.

For this next one I would probably change up the question and ask, “Which is the better deal – 1 pack of 48 eggs or 4 packs of 12 eggs?”

Q9

The price you see in the left picture – $2.50 – is the cost of 1 pack of 48 eggs. Ignoring the buy one, get one 50% off, the left picture is a clear bargain. However, this might be a good time to tell students that for every one pack of 12 eggs, you get a second for half off. Then I would challenge them to determine the price of 4 packs given that discount. It’s definitely a closer answer when you take that into account!

Coconut Macaroons

I don’t know that I associate coconut with Easter, but I had to share these packages of coconut that caught my eye in the Easter aisle.

How many cups of shredded coconut in this package? What is an estimate that is too HIGH? Too LOW? Just right?

Q8a

Here’s the reveal, which is why these packages caught my eye:

Q8a-Answer

Such an oddly specific amount! So if I bought all of these bags of coconut, how many cups of coconut would I be getting? How much would the three bags cost?

Q8b-2

There’s a recipe for coconut macaroons on the back of the package. If I bought three bags of coconut, how many cookies could I make?

Q8b-1

I like this because students have to wade through a lot of information to find what they need. Oftentimes in math problems we make needed information stand out or we don’t provide any distractions at all. It’s good to make students work for it a bit like they would have to do in the real world if they wanted to bake these cookies.

Another question I thought of is, “How long does it take to make 3 dozen macaroons?” This provides another opportunity for reading the recipe to search for relevant information. Students might just add 15 minutes and 20 minutes, but that’s only if you can fit all 36 cookies in the oven at the same time. If you only have one baking sheet that can hold 12 cookies at a time – which is about all I can do at home – then how long will it take? What if you could squeeze 18 cookies on a cookie sheet? How much time would you save?

Miscellaneous

I’m going to close out this post with a final set of pictures that might inspire you to share them with your students and prompt some mathematical discussions. (Click the pictures to enlarge them.)

 

Bunnies

I get a kick out of this last one because it’s pretty easy to tell how many candies are in the package.

Q9d

I can foresee some really interesting discussion when you reveal what the packaging says about the number of candies contained within.

Ferrero

Final Thoughts

Please feel free to use these pictures with your students. I’d love to hear about the conversations they spark. If you get inspired to use them in ways I didn’t think about, please share in the comments. That way we can all learn and get ideas from one another!